2025 Müəllif: Isabella Gilson | [email protected]. Son dəyişdirildi: 2025-01-23 12:51
Bir çox müasir insanlar rulonları ən azı bir neçə dəfə sınamışlar. Onlar zəngin bir çeşiddə təqdim olunur - vegetarian, balıq və dəniz məhsulları ilə, demək olar ki, hər kəs onların arasında istədiyi variantı tapa bilər. Təəssüf ki, hətta kiçik bir dəstin qiyməti olduqca yüksəkdir - orta gəliri olan bir adam hər gün onları sifariş edə bilməz. Gəlin belə bir xərcin səbəblərini araşdıraq və eyni zamanda rulonların qiymətini öyrənək.
Rolllar niyə bu qədər bahadır?
Adətən bu sualı suşi barlarının sahiblərinə və ya işçilərinə verərək, siz ancaq kifayət qədər qeyri-müəyyən cavablar ala bilərsiniz. Bəziləri hazır məhsulun ucuz olması üçün rulonların qiymətinin çox yüksək olduğunu söyləyirlər. Digərləri bunun mürəkkəb prosedur və yüksək maaşlı aşpazların yüksək peşəkarlığı olduğunu iddia edirlər.
Lakin əslində rulonların qiyməti göründüyündən xeyli aşağıdır - bunu bir az sonra sübut edəcəyik.
Bəli və yemək hazırlamaq xüsusi peşəkarlıq tələb etmir - bunun bütün sirlərini dərk etmək üçün internetdə bir neçə videoya baxmaq kifayətdir.bacarıq.
Bundan başqa, bu şərq şam yeməyini alarkən mütəxəssislərin rulonları hansı məhsuldan hazırladığını söyləmək olmaz. Evdə yemək hazırlayarkən bütün inqrediyentlərin yüksək keyfiyyətinə və təravətinə, həmçinin iş zamanı təmizliyinə əmin ola bilərsiniz.
Ona görə də əminliklə deyə bilərik ki, sevimli delikatesin baha olması sadəcə olaraq kapitalizm qanununa görə ən ucuz malların qiymətini qaldıran yüksək tələbatla bağlıdır.
Filadelfiya rulolarının qiymətini hesablamaq
Filadelfiya rulonları dünyanın ən dadlı və eyni zamanda gözəllərindən biri hesab olunur. Təəccüblü deyil - bütün bunlardan sonra ən çox qırmızı balıq yeməkdə istifadə olunur. Bundan əlavə, o, içəridə deyil, çöldə yerləşir, bu da şam yeməyinə xüsusi cazibə verir.
Ona görə də gəlin onlar üçün ədalətli qiymət müəyyən edək.
Başlamaq üçün Filadelfiya rulonlarının texnoloji kartlarını öyrənək və onları təşkil edən maddələri öyrənək. Bir porsiya hazırlamaq üçün (standart, səkkiz ədəd) nori dəniz yosunu, sirkə, düyü, yüngül duzlu qızılbalıq və Philadelphia pendirinə ehtiyacınız olacaq. Çatdırılma üçün sifariş verərkən belə bir hissə 250-400 rubla başa gələcək və hörmətli restoranlarda qiymət daha da yüksək ola bilər. Bəs Philadelphia rulonlarının qiyməti nədir? Bütün inqrediyentlərin qiymətini hesablayaq. Zəmanət üçün biz qiyməti orta qiymətdən yuxarı götürəcəyik - axırda bu, mağazadan və satın alınan şəhərdən asılı olaraq əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər.
- Bir vərəq nori - 5rubl.
- 30 qram düyü - 5 rubl.
- 20 qram qızılbalıq - 10 rubl.
- 16 qram Filadelfiya pendiri - 17 rubl.
- 5 qram sirkə - 1 rubl.
Beləliklə, Philadelphia roll-un bir hissəsini hazırlamaq üçün lazım olan bütün inqrediyentləri almaq nə qədərdir? Hesablamadan göründüyü kimi - 38 rubl. Üstəlik, topdansatış mağazalarında məhsul alsanız, qiymət bir neçə rubl aşağı ola bilər. Amma bu halda da qiymət ucuz mağazadan 6-10 dəfə aşağı olur. Əlbəttə ki, burada müxtəlif ədviyyatlar və maddələr əlavə etməlisiniz - onlar haqqında sonra danışacağıq - lakin hər halda, fərq çox aydındır.
Xiyarlı rulonlarda ziyafət
Amma ucuz rulonlara maraq göstərən insanlar tez-tez xiyarla doldurulmuş yapon ləzzətini - kappa maki sifariş edirlər. Bəli, onlar "Kaliforniya" kimi gözəllik, incəlik və ya dadla öyünə bilməzlər. Amma dəyəri xeyli aşağıdır. Adətən altı ədədin bir hissəsi təxminən 60-100 rubla başa gəlir. Yuxarıdakı seçimdən çox daha ucuzdur. Evdə sonrakı yeməklər üçün bütün inqrediyentləri almaq nə qədər başa gələcək?
Bir porsiya nori yarpaqları, düyü, xiyar və sirkə tələb edəcək. Komponentlərin qiyməti nə qədər olacaq?
- Bir vərəq noria - 5 rubl.
- 15 qram düyü - 3 rubl.
- 7 qram xiyar - 1 rubl.
- 5 qram sirkə - 1 rubl.
Belə ki, altı kappa makinin bir porsiyası ümumilikdə 10 rubla başa gələcək! Və xərclər eyni şəkildə azalır - təxminən 6-10 dəfə. Vəhətta ən qənaətcil insan belə bir şam yeməyini qəbul edə bilər.
Opsiyonel avadanlıq
Bəlkə yemək bişirmək və yemək üçün lazım olan əlavə avadanlıq yüksək qiymətə malikdir? Gəlin nə tələb olunduğunu anlayaq.
Əlbəttə, ilk növbədə - Çin çubuqları. Ən ucuz, birdəfəlik alsanız, onlar bir cüt üçün təxminən 5 rubla başa gələcək. Ancaq yaxşı hazırlanmış, rəsmlərlə örtülmüş ala bilərsiniz. Onlar bir neçə dəfə baha başa gəlir, lakin adətən təkrar istifadə olunur.
Roll hazırlamaq üçün döşək də gülməli qiymətə malikdir - 100 rubldan çox deyil. İstifadədən əvvəl çirklənməməsi üçün birdəfəlik plastik torba qoymağa dəyər. Bu işə mane olmayacaq.
Nəhayət çatdırılma üçün xüsusi qablardan istifadə olunur. Onlar hissə-hissə satılmır, lakin topdansatış ilə onların qiyməti 5 rubldan çox deyil. Təbii ki, evdə hazırlayarkən və istehlak edərkən heç bir qab tələb olunmur.
Kiçik yemək porsiyalarında problem
Evdə yarana biləcək yeganə problem ədviyyatların və sousların böyük porsiyalarıdır. Məsələn, zəncəfil, vasabi, istiridyə və soya sousu, tobiko kürüsü və daha çox. Hazırlamaq və xidmət etmək üçün yalnız bir neçə qram tələb olunur. Və belə miqdarda onları almaq sadəcə mümkün deyil - hər şeyi böyük hissələrdə almaq lazımdır. Çox xoşdur ki, soyuducuda məhsulların çoxu özünə zərər vermədən aylarla saxlanıla bilər.
Beləliklə, ehtiyacınız olan hər şeyi bir dəfə aldıqdan sonra yenidən pul xərcləmədən özünüzü və yaxınlarınızı müntəzəm olaraq rulon və suşi ilə sevindirə bilərsiniz.
Nəticə
Yuxarıda deyilənlərin hamısından əminliklə deyə bilərik - rulonların qiyməti kifayət qədər aşağıdır. Qiymətlər isə sadəcə olaraq bu ekzotik yeməyə olan həvəsdən dolayı şişirdilir. Evdə yemək bişirmək daha haqlıdır.
Tövsiyə:
Hodgepodge-da nə qədər kalori var və onların sayını necə az altmaq olar
Əgər fiqurunuza diqqət yetirirsinizsə və çəkinizi diqqətlə idarə edirsinizsə, o zaman çox miqdarda yüksək kalorili ət məhsulları olan hodgepodge çətin günün ortasında əsas yeməyiniz ola bilməz. Belə çıxır ki, onun kalorili məzmununu dəyişdirə və yeməyi bədən üçün daha faydalı və rəqəmə o qədər də zərərli edə bilərsiniz
Qidalardakı karbohidratlar: hansının və nə qədər olduğunu niyə bilməliyik
Canlı orqanizmin ehtiyac duyduğu üç qida komponenti var. Onların arasında karbohidratlar vacibdir. Hansı qidalar yüksək, hansılar aşağıdır? Və hansı hallarda bilmək lazımdır?
Niyə çipslər orqanizm üçün zərərlidir? Çiplərə zərərin dərəcəsi və onların özlərində yaratdığı təhlükə
Hər birimiz həyatımızda ən azı bir dəfə çipslərin niyə sağlamlığımız üçün zərərli olması ilə maraqlanmışıq? Və bu məhsul haqqında bütün həqiqəti öyrənmiş olsaq da, biz hələ də bu zəriflikdən imtina edə bilmərik və onlardan istifadə etməyə davam edirik. Çiplər ləzzət əvəzediciləri kimi zərərli maddələrin qarışığıdır, onların tərkibində çoxlu yağ və karbohidratlar var, boyalar da var
McDonald's-da səhər yeməyi saat neçəyə qədər. Və onların müsbət və mənfi cəhətləri nələrdir?
Az adamlar cazibədar McDonald's reklamını görəndə biganə qalır. Mən günə ləzzətli səhər yeməyi ilə başlamaq istəyirəm və dərhal sual yaranır: McDonald's-da səhər yeməyi saat neçəyə qədərdir?
Kotletdə nə qədər kalori var və onların sayını necə az altmaq olar?
Hamımız evdə hazırlanmış, kartof püresi ilə ətirli kotletləri xatırlayırıq. Ancaq uşaqlıqla vidalaşaraq, onların içində nə qədər kalori olduğunu düşünməyə başlayırıq? İndi bu barədə məlumat alacağıq. Və kotlet kimi bir yeməyin haradan gəldiyi haqqında daha çox